O życzeniach wielkanocnych słów kilka

Pamiętam, jak odbierałam córcię z przedszkola i jak mówiła mi wierszyk o pączku: „Był sobie pączek, który nie miał rączek. Miał dziurkę na konfiturkę. Wszyscy go lubili na Tłusty Czwartek”. To rzeczywiście był Tłusty Czwartek. A dziś mamy Wielki Czwartek – Wielkanoc coraz bliżej. Lada dzień wszyscy będziemy sobie wysyłać życzenia świąteczne. I o nich chciałabym napisać kilka słów. 

Dzielę życzenia świąteczne na dwa rodzaje: religijne i świeckie. Ponieważ jestem chrześcijanką, podobają mi się przede wszystkim te pierwsze. Drugie nazywam życzeniami relacyjnymi – jak to się mówi w korporacjach: „nice to have”.

Jak można sformułować świąteczne życzenia religijne? Najczęściej spotykamy:

  • Wesołego Alleluja!

Trochę dziwnie brzmi, tak jakby staro. Może dlatego, że tylko w niektórych kręgach zawołanie „alleluja” jest częste. Na co dzień raczej się go nie używa, a przeciętny katolik słyszy je raz na tydzień, gdy chór wyśpiewuje pieśń przed czytaniem Ewangelii. To bardzo uroczysty moment podczas mszy – cały kościół wstaje, bo za chwilę usłyszy fragment Pisma Świętego mówiący o Jezusie.
Częstotliwość używania „alleluja” wzrasta w okresie Wielkanocy. Niewątpliwie cieszymy się wtedy z faktu, że Jezus zmartwychwstając, zbawił nas od grzechów. I chcemy oddawać Mu za to chwałę. Wyraz „alleluja” świetnie się do tego nadaje, bo znaczy ‘chwalcie Jahwe’ (pochodzi z języka hebrajskiego: „Hallelū-Jāh”).

  • Radosnych świąt Wielkiej Nocy!
  • Wesołych świąt Wielkiej Nocy!

Jedni powiedzą „wesołych”, inni – „radosnych”. Ja wolę „radosnych”, bo Święta zwracają naszą uwagę na coś, co najbardziej na świecie daje powód do radości – że Jezus naprawdę żyje i naprawdę mamy życie wieczne – jeśli tylko w to uwierzymy. A słowo „wesoły” to kojarzy mi się z tym, że ktoś sobie wypije i jest mu wesoło. No ale co kto lubi.19. Jezus zmartwychwstal male

  • Radosnych świąt Wielkanocnych!
  • Wesołych świąt Wielkanocnych!

Która forma jest poprawna: „święta Wielkanocne”, czy „święta Wielkiej Nocy”? Na to pytanie odpowiedziałam w artykule pt. „Wielkanoc spędzę w Białymstoku lub Krasnymstawie”.

  • Wesołych Świąt!

To chyba najbardziej uniwersalne życzenia (i najmniej ambitne zarazem), typowy napis na ozdobach świeckowielkanocnych typu kurczaczki i jajeczka. Zwracam Twoją uwagę na wielką literę „Ś”. Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, dlaczego właśnie ta pisownia jest poprawna, zachęcam do lektury artykułu pt. „Czym się różnią Święta od świąt i Nowy Rok od nowego roku?”.

  • Inne życzenia

Jeśli dla kogoś kilkuwyrazowe życzenia to za mało, pisze własne. I je właśnie lubię najbardziej i staram się takie składać.

Drogi Czytelniku „Kultury Języka”!

Życzę Ci, żeby najbliższe dni były dla Ciebie czasem autentycznej radości.
Radości z tego, że na krzyżu Jezus umarł za każdą Twoją winę.
Radości z tego, że ta wina została na krzyżu, a Jezus powstał z martwych.
Radości z tego, że otworzył Ci w ten sposób drogę do nieba!

Aleksandra Wasiak

 

Obrazkek pobrałam z pixabay.com.

 

Chcesz coś dodać?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.