Dawniej pisało się listy, dziś pisze się mejle. Tymi pierwszymi rządzą ustalone zasady – wiemy, jak zacząć i skończyć tradycyjny list. Z mejlem jest nieco inaczej, bo może pełnić więcej funkcji niż jego papierowy odpowiednik. W związku z tym, że jest niezwykle rozpowszechnionym i wygodnym narzędziem komunikacji, może przybierać rozmaite formy, np. listu do koleżanki, reklamacji czy pisma do urzędu. Często też korespondencja mejlowa staje się tylko trochę wolniejsza niż rozmowa twarzą w twarz. Niezależnie od typu mejla trzeba jakoś sformułować początek i koniec. Jak?

Zacznę od kilku zwięzłych i nie do końca oczywistych wskazówek.

 

Jednolity ton nagłówka i zwrotu końcowego

Jeśli zaczynasz mejl oficjalnie, to również w tym tonie go zakończ. Jeśli decydujesz się przywitać odbiorcę luźnym słowem „Cześć”, to na końcu zamiast urzędowego „Z poważaniem” napisz „Pozdrawiam ciepło” lub – jeśli w waszej relacji to typowe – „Pozdrowionka”.

Jednolity ton nagłówka i zwrotu końcowego: Jeśli "Cześć Mamusiu!", to np. "Całuję".

 

RE: Odp.: RE: Odp.: – pomiń nagłówek

Gdy mejl zamieni się w dłuższą wirtualną rozmowę, możesz pomijać nagłówek (przywitanie) i przejść od razu do rzeczy. Z pewnością usprawni i ułatwi to komunikację.

 

Uwzględnij nazwę prestiżowego stanowiska lub tytułu odbiorcy

Gdy adresat mejla pełni prestiżową funkcję zawodową (np. prezes, dyrektor, adwokat), społeczną (np. minister, poseł) lub ma jakiś tytuł naukowy, warto uwzględnić to w nagłówku, np. „Szanowny Panie Dyrektorze”, „Szanowna Pani Profesor”, „Szanowna Pani Mecenas”, „Panie Generale”.

 

Przecinek, wykrzyknik, myślnik – gdzie je stawiać?

Przecinek jest uniwersalny – dobry zarówno na początku, jak i na końcu mejla. Jeśli w powitaniu zdecydujesz się na niego, pamiętaj o małej literze na początku pierwszego zdania.

Szczegółowa zasada interpunkcyjna mówi, że wyrazy w wołaczu (np. Aniu, Panie Prezydencie) oddzielamy przecinkiem od reszty zdania. Jednak w korespondencji przyjęło się, że na początku listów w takim kontekście nie stawiamy przecinka. Poprawny więc będzie zapis na początku mejla: „Cześć Aniu”.

Wykrzyknik jest typowy dla korespondencji prywatnej (niesie ze sobą więcej emocji niż przecinek) i został zaczerpnięty z tradycyjnych listów. Jest jednocześnie znakiem kończącym zdanie, dlatego wyraz po nim następujący musi zaczynać się od wielkiej litery.

Myślnika można użyć w pożegnaniu zamiast przecinka. Można też niczego nie wstawiać i też będzie dobrze, a nawet – wzorcowo.

Poprawne wersje są następujące:

Interpunkcja w przywitaniach: wykrzyknik + wielka litera, przecinek + mała litera, brak przecinka.

Interpunkcja w formułach końcowych: nic, przecinek, myślnik.

 

Szacunek i stosowność

Z mejlem jest tak, jak z każdym innym typem kontaktu z drugim człowiekiem – obowiązują pewne zasady stosowności. Ekran, przed którym siedzisz, nie jest magiczną zasłoną, która zmniejsza dystans obecny w bezpośredniej rozmowie. Jeśli na co dzień łączą cię z kimś sztywne relacje, to ton mejla również powinien być sztywny. Jeśli do swojej mamy mówisz „mamusiu”, to – aby wyrazić szacunek – mejla do niej nie zaczynaj od „Pani Matko”, bo ten zwrot był na czasie, gdy o komputerach nikomu się jeszcze nie śniło. Jestem pewna, że każda mama poczuje się wystarczająco uszanowana, jeśli zobaczy w nagłówku mejla „Mamusiu”, „Kochana Mamusiu” czy „Cześć Mamuniu” – niezależnie od tego, jak duża dzieli was różnica wieku.

Formuła rozpoczynająca i kończąca mejl powinna być dostosowana do relacji, jaka łączy cię (nadawcę) z odbiorcą. Uwzględnij więc rangę (stanowisko) osoby, do której piszesz, jej wiek, płeć, zwyczaje przyjęte w danym środowisku (np. urzędowym, akademickim) i to, czy mejl jest początkiem czy kontynuacją korespondencji. To normalne, że nie zawsze masz te wszystkie informacje. Czasem też po prostu nie wiesz, kto odbierze mejl, i czujesz się tak, jakbyś wysyłał go w eter: „Pewnie dostają milion takich mejli… Czy w ogóle ktoś mi odpisze?”. Więc jeśli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien, lepiej zachowaj ostrożność, czyli w tej sytuacji – dystans.

Dodam jeszcze kilka słów na temat brania pod uwagę wieku odbiorcy mejla. Osoby starsze mają swoje standardy zwrotów grzecznościowych, młodsze – swoje. To jasne, że różnią się one od siebie. Dlatego właśnie jedni poczują się poniżeni, gdy otrzymają mejl z nagłówkiem „Witam”, dla innych jest on normą. I tak jedni nie rozumieją drugich, uważają, że ktoś się za bardzo spoufala lub jest zbyt konserwatywny. Starsi od zawsze narzekali na młodzież i to się szybko nie zmieni, a żyć z tym jakoś trzeba. Wydaje mi się, że – aby uszanować drugą osobę – wystarczy się zastanowić, jakiego zwrotu grzecznościowego oczekiwałaby ona na początku i końcu mejla.

 

Pamiętaj!

W mejlach nie ma usankcjonowanych zakazów i nakazów, nikt ich więc nie egzekwuje. Trzeba więc kierować się wyczuciem, czy wypada zwrócić się do odbiorcy w konkretny sposób.

 

Podam kilka przykładów, które potraktuj jako wskazówki.

Piszesz do rodziny lub znajomych (łączy was bliska relacja)

Do rodziny, do znajomychCześć, → Do jutra,
Mamusiu! → Całuję –
Kasiu, → Uściski
Cześć Madziu, → Przesyłam pozdrowienia dla Ciebie i Marka
Andrzeju, → Serdeczne pozdrowienia ode mnie i Jarka,

 

Między tobą a odbiorcą jest duży dystans

Student do wykładowcySzanowny Panie Profesorze, → Z wyrazami szacunku i poważania
Matka ucznia do dyrektora szkołySzanowny Panie Dyrektorze, → Łączę wyrazy szacunku
Właściciel lokalu do przewodniczącego wspólnoty mieszkaniowej
Pracownik firmy do przedstawiciela innej instytucji
Podwładny do osoby na wyższym (wysokim) stanowisku
Piszesz do nieznanej sobie osoby
Szanowny Panie, → Z wyrazami szacunku

 

Nieco zmniejszony dystans

Jeśli z odbiorcą mejla łączy cię oficjalna, ale ciepła relacja, możesz pozwolić sobie na nieznaczne zmniejszenie dystansu. Dotyczy to też sytuacji, gdy jest to kolejny mejl w danej sprawie i nie chcesz pomijać linijki przywitania.

Te same sytuacje, co poprzednioDzień dobry, → Serdecznie pozdrawiam,
Szanowna Pani, → Łączę wyrazy szacunku dla Pani Męża,
Szanowny Panie, → Ukłony dla Pańskiej Małżonki,
Panie Profesorze, → Z wyrazami szacunku
Pani Doktor, → Proszę przyjąć wyrazy szacunku ode mnie i mojego Męża.

 

Korespondencja służbowa

Być może często znajdujesz się w sytuacji, która nie jest ani prywatna, ani oficjalna, a więc np. służbowa. Wtedy przydatne mogą się okazać następujące zwroty:

Prosisz o coś kolegę z zespołu (jesteście na ty)Cześć, → Dzięki
Prosisz o coś kolegę z zespołu (jesteście na pan, pani, ale dość blisko, jakby na ty)Panie Zbyszku, → Dziękuję,
Piszesz do pracownika, którego jeszcze nie znaszDzień dobry, → Pozdrawiam

 

Kilka słów komentarza do ostatnich przykładów:

Specjaliści od savoir-vivre’u nie polecają zwracania się do kogoś na pan, pani w połączeniu z imieniem („panie Zbyszku”). Jest to jednak dość użyteczna forma, gdy niby pozostajemy z kimś w relacji pan, pani, ale stosunki między nami są niemalże przyjacielskie. Tak jest w wielu przedsiębiorstwach. Zwyczaj ten jest w porządku wyłącznie w kontaktach wewnątrz firmy. Zwracanie się w ten sposób do klientów jest niegrzeczne (np. gdy pracownik banku dzwoni do klienta, z którym nie współpracuje na stałe, i proponuje mu kartę kredytową, powinien zwracać się do niego „proszę pana”, „proszę pani”).

W ostatnim przykładzie użyłam „dzień dobry” i „pozdrawiam”. Według mnie są one neutralne – ani luźne, ani oficjalne. Dlatego świetnie się nadają w takich sytuacjach, w których odbiorca mejla nie jest osobą o wyższej randze względem piszącego (jak jest np. w relacji wykładowca – student, prezes firmy – pracownik), z kolei piszący nie jest szczególnie przywiązany do pięknych i długich formuł kończących korespondencję. Pewnie takich ludzi jest dziś coraz więcej, bo w tę stronę idzie świat – żyjemy coraz szybciej, dociera do nas mnóstwo informacji, jesteśmy stale w „niedoczasie” (ależ mi się to sformułowanie nie podoba!). Skoro mamy tak mało czasu, to kurtuazja spada na drugi plan, a pewne zachowania grzecznościowe da się zaobserwować wyłącznie u osób z najstarszego pokolenia (mężczyzna zdejmujący czapkę z głowy na przywitanie kobiety). I tak dochodzimy do momentu, gdy dla niektórych osób „Dzień dobry” stało się zbyt długie i wolą zacząć mejl od „Witam”. Niektórych to nie wzruszy, innych zaś bardzo obrazi. O co więc chodzi z tym witaniem?

 

„Witam”

Niektórych nie wzruszy, innych obrazi – jest to więc forma ryzykowna. Jeśli nie masz pewności, jak zareaguje na nią odbiorca twojego mejla, lepiej użyj innych słów (np. nieco dłuższego, za to bezpiecznego „Dzień dobry”).

Dlaczego „Witam” na początku mejla może razić? Z dwóch powodów. Po pierwsze sugeruje wyższą pozycję osoby wypowiadającej to słowo, po drugie jest formułą zarezerwowaną dla gospodarza witającego swoich gości: gdy przyjeżdżaliśmy do mojej babci mieszkającej w innym mieście, ta stała w drzwiach i z wielką radością mówiła: „Witajcie w domu!”. To było bardzo ciepłe powitanie. Czy nadawca mejla może być gospodarzem?

Na początku artykułu pisałam o zasadzie symetrii w formułach rozpoczynających i kończących mejl. Pół żartem, pół serio – jeśli „Witam”, to i „Żegnam”. A może jeszcze: „Żegnam Pana”? Odbiorca mejla nie poczułby się raczej uszanowany…

 

„Z poważaniem”

Ta forma, tak samo jak „Witam”, jest krótka, więc coraz popularniejsza. Została zaczerpnięta z korespondencji urzędowej, gdzie urzędnik nie ma potrzeby (nie chce?) ocieplać relacji z obywatelem i stosuje to właśnie zdawkową pożegnanie, które nie każdy uważa za uprzejme. W polskich obyczajach językowych przyjęło się bowiem, że grzeczny, znaczy rozbudowany. Jeśli chcę poprosić męża, aby zrobił mi herbatę, mogę powiedzieć: „Skarbie, czy mógłbyś zrobić mi herbatę?”. Brzmi to inaczej niż: „Zrób herbatę!”. Zasady grzeczności są takie same bez względu na to, czy zwracamy się do kogoś bezpośrednio czy mejlowo. Zamiast „Z poważaniem” można napisać np.:

Jest więc z czego wybierać.

 

Naprawdę warto zastanowić się przez moment, w jaki sposób zacząć i zakończyć mejl, zwłaszcza jeśli nie znasz osoby, do której go wysyłasz. Mam nadzieję, że to, co napisałam, pomoże ci dobrać odpowiednie słowa.

 

20 Responses

 1. Ufff! Już myślałam, że stawianie przecinka po “pozdrawiam” jest jedyną słuszną opcją. A tu się okazuje, że nie :) Nie ukrywam, że się cieszę :)

   1. Z tym “pozdrawiam” nie jest tak jednoznacznie. Guru edytorów – Adam Wolański – zaleca jednak nic nie stawiać, gdyż enter robi tu za przecinek. Pewnie z czasem usus społeczny rozstrzygnie :-)

 2. Dzień dobry

  Czy przy powitaniu samym “Cześć” lub “Dzień dobry” w e-mailu do współpracowników firmy z którymi jesteśmy na Ty należy stawiać przecinek? Czy lepiej jak go tam nie ma?
  Oczywiście zdanie na początku treści chciałbym rozpocząć wielką literą jak przystało na język polski.

  1. W tej sytuacji widziałabym następujące możliwości:
   1.
   Cześć,
   pierwsze zdanie małą literą (jako kontynuacja tego “cześć”).

   2.
   Cześć
   Pierwsze zdanie wielką literą.

   3.
   Cześć!
   Pierwsze zdanie wielką literą.

   Serdecznie pozdrawiam,
   Ola Wasiak

 3. Dzięki za ciekawy wpis. A dlaczego na końcu przywitania nie stawiamy kropki? Gdyby to było w jednym akapicie, to pasowałoby użyć kropki zamiast przecinka.

  Np.
  Dzień dobry Aniu. Przepraszam, że dawno nie pisałem…
  Aniu, dziękuję za wiadomość…
  Aniu! Już nie mogę się doczekać naszego spotkania…

  1. Wygląda na to, że jest to kwestia tradycji (schematu). W papierowych listach był wykrzyknik, ale z jakiegoś powodu stał się synonimem krzyczenia. Teraz wszyscy tacy wrażliwi się stali. Może właśnie dlatego?

   1. Dzięki! Czasami mimochodem stawiam kropkę, chociaż przyznam, że dziwnie to wygląda w przypadku krótkich sformułowań w przywitaniu. W korespondencji do znajomych stawiam wykrzyknik, ale w przypadku komunikacji służbowej staram się unikać, bo kto wie, na jakiego neurotyka jeszcze trafię po drugiej stronie.

  2. Zdecydowanie jestem za używaniem kropki.
   Dzień dobry.
   W końcu to przecież koniec mojego jednego wypowiedzenia /bo to jak wiadomo nie jest zdanie/.
   Cieszę się, że tutaj , w artykułach i wpisach na temat kultury języka, wreszcie zaistniała odważna pisownia słowa mejl, mejla….
   Jeśli to Polska, to od wieków piszemy tak jak mówimy i słyszymy.
   Pozdrawiam autorów,
   Elżbieta.

 4. Dzień dobry,
  czy przy rozpoczynaniu wiadomości od “Dzień dobry Pani Aniu” powinniśmy postawić przecinek między “dzień dobry” a “panią Anią”? Nigdy tego nie robiłam, ale coraz częściej spotykam się z taką praktyką i zastanawiam się, czy nie popełniam w ten sposób błędu.

 5. Według Poradni językowej PWN wynika, że po wyrażeniu “Z poważaniem”, “Serdecznie pozdrawiam” itp. nie powinno się stawiać przecinka jeżeli zamyka ono wiersz. Niemniej, jest to tak powszechen zjawisko, że śmiem twierdzić, że za kilka lat, stanie się ono dopuszczalną formą. Cytuję Poradnię Językową: “Po pozdrowieniach, jeśli zamykają wiersz, nie umieszczamy przecinka. Formułę pozdrowień przyjęło się umieszczać w osobnym wierszu, podpisu w żadnym wypadku nie zamykamy kropką. W sumie więc nawet najbardziej tolerancyjny korektor powinien usunąć z Pana listu dwie kropki po nazwisku – jedną z listu cytowanego (listu w liście), drugą z listu zawierającego cytat.” (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/szczegoly-dotyczace-konstrukcji-e-maila;13166.html).

  Serdecznie pozdrawiam
  Monika

  1. To trochę jak z zasadą, że z część opisową przydawki rozwiniętej umieszczamy po przydawce. Tak brzmi zasada z podręcznika do kultury języka. Jednak jak patrzymy w tekstach, wcale tak nie jest. Kwestia sformułowania zasady. :) Z punktu widzenia interpunkcji mógłby być tam również myślnik. Skoro wiersz przywitania dzielimy na dwa i przecinek jest ok, to dlaczego w zakończeniu miałby już być błędny? Dlatego w artykule podałam, że zarówno z przecinkiem jak i bez niego jest ok.
   Gratuluję dociekliwości i serdecznie pozdrawiam!

 6. Czy w temacie wiadomości na końcu stawiamy kropkę? np. Sprawozdanie.
  czy nie stosujemy znaków interpunkcyjnych?

 7. Dzień dobry,
  Często piszę e-maile do kilku koleżanek jednocxześnie i lubię zaczęć je od “Cześć dziewczyny”. Czy to powinno być raczej “Cześć Dziewczyny”?

  1. Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych jest mocno indywidualną kwestią. Niestety dziś ta zasada jest nadużywana.
   Uważam, że w tak luźnych relacjach, jakimi są relacje koleżeńskie, wystarczy “dziewczyny”. Aby wyrazić szacunek do koleżanek, możesz pisać wielką literą zaimki osobowe (czyli: Wy, Wam, o Was, z Wami).

 8. Bardzo ciekawe wskazówki. Tylko jak nauczyć pracownika, by pisząc tekst stawiał przecinek, a następnie spację? Że przed przecinkiem nie stosuje się spacji?

Chcesz coś dodać?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.