Wielkanoc – jak napisać życzenia wielkanocne

Jak napisać życzenia wielkanocne? I w ogóle jak się pisze: Wielkanoc? Wielka Noc? Święta Wielkiej Nocy? Święta Wielkanocne? A może jeszcze inaczej? Jedno jest pewne: Wielkanoc coraz bliżej. Lada dzień wszyscy będziemy sobie wysyłać życzenia świąteczne.

Dzielę życzenia świąteczne na dwa rodzaje:

  1. religijne
  2. i świeckie.

Ponieważ jestem chrześcijanką, podobają mi się oczywiście te pierwsze. Drugie nazywam życzeniami relacyjnymi – takimi neutralnymi, służącymi głównie do dbania o relacje.

Jak więc można sformułować religijne życzenia wielkanocne? Najczęściej spotykamy:

  • Wesołego Alleluja!

Trochę dziwnie brzmi, tak jakby staro. Może dlatego, że tylko w niektórych kręgach zawołanie „alleluja” jest częste. Na co dzień raczej się go nie używa, a przeciętny katolik słyszy je raz na tydzień, gdy chór wyśpiewuje pieśń przed czytaniem Ewangelii. To bardzo uroczysty moment podczas mszy – cały kościół wstaje, bo za chwilę usłyszy fragment Pisma Świętego mówiący o Jezusie.
Częstotliwość używania „alleluja” wzrasta w okresie Wielkanocy. Niewątpliwie cieszymy się wtedy z faktu, że Jezus zmartwychwstając, zbawił nas od grzechów. I chcemy oddawać Mu za to chwałę. Wyraz „alleluja” świetnie się do tego nadaje, bo znaczy ‘chwalcie Jahwe’ (pochodzi z języka hebrajskiego: „Hallelū-Jāh”).

  • Radosnych świąt Wielkiej Nocy!
  • Wesołych świąt Wielkiej Nocy!

Jedni powiedzą „wesołych”, inni – „radosnych”. Ja wolę „radosnych”, bo Święta zwracają naszą uwagę na coś, co najbardziej na świecie daje powód do radości – że Jezus naprawdę żyje i naprawdę mamy życie wieczne – jeśli tylko w to uwierzymy. A słowo „wesoły” to kojarzy mi się z tym, że ktoś sobie wypije i jest mu wesoło. No ale co kto lubi.

  • Radosnych świąt Wielkanocnych!
  • Wesołych świąt Wielkanocnych!

Która forma jest poprawna: „święta Wielkanocne”, czy „święta Wielkiej Nocy”? Na to pytanie odpowiedziałam w artykule pt. „Wielkanoc spędzę w Białymstoku lub Krasnymstawie”.

  • Wesołych Świąt!

To chyba najbardziej uniwersalne życzenia (i najmniej ambitne zarazem), typowy napis na ozdobach świeckowielkanocnych typu kurczaczki i jajeczka. Zwracam Twoją uwagę na wielką literę „Ś”. Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, dlaczego właśnie ta pisownia jest poprawna, zachęcam do lektury artykułu pt. Święta czy święta? Nowy Rok czy nowy rok?.

  • Inne życzenia

Jeśli dla kogoś kilkuwyrazowe życzenia to za mało, pisze własne. I je właśnie lubię najbardziej i staram się takie składać.

Drogi Czytelniku Kultury Języka!

Życzę Ci, żeby najbliższe dni były dla Ciebie czasem autentycznej radości.
Radości z tego, że na krzyżu Jezus umarł za każdą Twoją winę.
Radości z tego, że ta wina została na krzyżu, a Jezus powstał z martwych.
Radości z tego, że otworzył Ci w ten sposób drogę do nieba!

Aleksandra Wasiak

19. Jezus zmartwychwstal male

Obrazkek pobrałam z pixabay.com.

Chcesz coś dodać?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: