Szukasz pomysłu, jak napisać życzenia wielkanocne? I w ogóle dumasz, jak się pisze: Wielkanoc? Wielka Noc? Święta Wielkiej Nocy? Święta Wielkanocne? A może jeszcze inaczej? Jedno jest pewne: Wielkanoc coraz bliżej. Lada dzień wszyscy będziemy sobie wysyłać życzenia świąteczne. Jak je napisać?

Jak napisać życzenia wielkanocne

Dzielę życzenia świąteczne na dwa rodzaje: religijne i świeckie.

Ponieważ jestem chrześcijanką, podobają mi się oczywiście te pierwsze. Drugie nazywam życzeniami relacyjnymi – takimi neutralnymi, służącymi głównie do dbania o relacje. Takie też są spoko.

Jak więc można sformułować religijne życzenia wielkanocne? Najczęściej spotykamy:

Co to znaczy Alleluja

Trochę dziwnie brzmi, tak jakby staro. Może dlatego, że tylko w niektórych kręgach zawołanie „alleluja” jest częste. Na co dzień raczej się go nie używa, a przeciętny katolik słyszy je raz na tydzień, gdy chór wyśpiewuje pieśń przed czytaniem Ewangelii. To bardzo uroczysty moment podczas mszy – cały kościół wstaje, bo za chwilę usłyszy fragment Pisma Świętego mówiący o Jezusie.

Częstotliwość używania alleluja wzrasta w okresie Wielkanocy. Niewątpliwie cieszymy się wtedy z faktu, że Jezus zmartwychwstając, zbawił nas od grzechów. I chcemy oddawać Mu za to chwałę. Wyraz alleluja świetnie się do tego nadaje, bo znaczy ‘chwalcie Jahwe’. Alleluja pochodzi z języka hebrajskiego: Hallelū-Jāh.

Wesołych czy radosnych?

Jedni powiedzą wesołych, inni – radosnych. Ja wolę radosnych, bo Święta zwracają naszą uwagę na coś, co najbardziej na świecie daje powód do radości. Czyli że Jezus naprawdę żyje i naprawdę mamy życie wieczne – jeśli tylko w to uwierzymy. A słowo wesoły to kojarzy mi się z tym, że ktoś sobie wypije i jest mu wesoło. No ale co kto lubi.

A o tym, która forma jest poprawna: święta Wielkanocne czy święta Wielkiej Nocy, pisałam w artykule pt. Jak odmienić Białystok, Krasnystaw.

Wesołych Świąt!

To chyba najbardziej uniwersalne życzenia (i najmniej ambitne zarazem), typowy napis na pocztówkach świeckowielkanocnych typu kurczaczki i jajeczka. Zwracam twoją uwagę na wielką literę Ś. Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, dlaczego właśnie ta pisownia jest poprawna, zachęcam do lektury artykułu pt. Jak się pisze święta.

Zindywidualizowane życzenia

Jeśli dla kogoś kilkuwyrazowe życzenia to za mało, to pisze własne. Ponieważ należę do takich osób, staram się właśnie takie składać:

Drogi Czytelniku Kultury Języka!

Życzę Ci, żeby najbliższe dni były dla Ciebie czasem autentycznej radości.
Radości z tego, że na krzyżu Jezus umarł za każdą Twoją winę.
Radości z tego, że ta wina została na krzyżu, a Jezus powstał z martwych.
Radości z tego, że otworzył Ci w ten sposób drogę do nieba!

Ola Wasiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.