Znad morza czy z nad morza – zdarzyło ci się kiedyś zmienić treść pocztówki z wakacji tylko dlatego, że nie wiedziałeś, która pisownia jest poprawna? Znad wygląda dziwnie, bo przecież z i nad to dwa oddzielne przyimki. Więc może ta druga wersja jest poprawna? Ms Word nie podkreśli jednak żadnej z nich… A jak napisać zresztą czy z resztą? Razem czy osobno?

Zresztą czy z resztą? Znad czy z nad?

To, że Ms Word nie podkreśli ani pisanego razem znad/ zresztą, ani osobno z nad/ z resztą, to oczywiście za mało, aby którąś formę wybrać. Zawsze pomocą służy słownik ortograficzny, tylko zwykle nie ma go pod ręką, a poza tym komu by się chciało sprawdzać. Może więc sprawdzić raz i wykuć jak wyjątek – jak w szkole? No można, chociaż na szczęście nie zawsze trzeba. Dlaczego? Prześledź poniższe przykłady.

Znad razem (jako przyimek)

Z nad osobno (przypadkowe zestawienie z + nad)

Jak widzisz, nie ma co się za długo zastanawiać nad pisownią znad. Trzeba się naprawdę postarać, aby znaleźć kontekst, w którym ten zbitek liter piszemy oddzielnie.

Zresztą czy z resztą?

Podobnie sprawa się ma z partykułą zresztą. Zresztą jako partykuła to jedno słowo, a jeśli oddzielimy z od resztą, to zmienimy tym samym znaczenie. Oto przykłady:

Machamy ręką i mówimy:

A tu mówimy o jakimś elemencie całości:

Jestem przekonana, że najczęściej używasz partykuły, czyli zresztą pisanego razem. Co zaś do drugiej… Cóż, podejrzewam, że prędzej powiesz razem z niż wraz z resztą czegoś. Więc i tutaj nie ma się za bardzo nad czym zastanawiać. Zresztą piszemy łącznie.

Mam nadzieję, że artykuł pomógł ci uporządkować sobie pisownię wymienionych przyimków i… teraz już będzie ci dużo łatwiej pisać nie tylko pozdrowienia znad morza!

3 Responses

  1. Oj to prawda, czasami człowiek się zapędzi i zgłupieje :) sama ostatnio tak miałam właśnie w kwestii słowa „zresztą” szukałam długo jak się pisze i bardzo pomógł mi wasz portal oraz to wytłumaczenie artykułu na E-korepetycje. Teraz jak mam jakiś problem – to staram się właśnie ogarnąć to na przykładzie konkretnego zdania :) Warto jeszcze dodać, że czasami słowo jest ortograficznie ok użyte natomiast sam kontekst jest błędny tj właśnie na przykładzie słów „z resztą” i „zresztą” o tym też trzeba pamiętać. Ja często po napisaniu tekstu daję go do oceny mężowi, bo druga osoba więcej wyłapie błędów niż autor :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.