Zdarzyło ci się kiedyś spędzić zbyt dużo czasu na usuwaniu niepożądanych znaków typu podwójne spacje, entery, zakrzywioną strzałkę na końcu linijki w tekście skopiowanym z internetu? Irytujące, prawda? I do tego strata czasu. Pokażę ci, jak hurtowo pozbyć się takich znaków.
Zawartość artykułu:
– Narzędzie „Znajdowanie i zamienianie”
– Gdy używasz tego narzędzia pierwszy raz
– Przyciski Więcej>> i Specjalne
Jak sobie poradzić, gdy zamiast enterów na końcu wierszy są zakrzywione strzałki
Hurtowe usuwanie sierotek z końca linijek (a, i, o, u, w, z)
– Opcja „Uwzględnij wielkość liter”
– Wady hurtowego usuwania sierotek
Aby usunąć podwójne spacje w Wordzie:
Word wyświetli jeszcze informację, ile takich podwójnych spacji usunął.
Zacznijmy od sytuacji, gdy do tekstu wkradło się trochę podwójnych spacji przed znakami interpunkcyjnymi. Tekst wygląda np. tak:
Czyli chcemy, aby Ms Word znalazł te problematyczne fragmenty tekstu i je usunął. Problem polega na tym, że trzeba być zaawansowanym programistą VBA, aby napisać takie makro. Na szczęście da się prościej. Użyjemy Wordowego narzędzia Znajdowanie i zamienianie.
Aby je uruchomić, naciśnij skrót klawiszowy ctrl + H lub na karcie Narzędzia główne w ostatniej grupie przycisków Edytowanie kliknij przycisk Zamień.
Otworzy się następujące okno:
Zauważ, że Word daje nam możliwość wpisania szukanej frazy i zamiany jej na jakąś inną. Tak naprawdę nie szukamy samych spacji, tylko spacji i znaku interpunkcyjnego, np.:
Takie połączenia musimy znaleźć i usunąć z nich spację.
Takich kontekstów nie możemy wykasować, tylko zamienić na pożądane, czyli w naszym wypadku na same znaki interpunkcyjne.
Dlatego w pole Znajdź wpisujemy spację i znak interpunkcyjny, a w pole Zamień na – sam znak interpunkcyjny.
Czyli na naszym przykładzie zbędnej spacji przed przecinkiem pole Znajdź powinno wyglądać tak jak na obrazku:
Jeśli używasz tego narzędzia pierwszy raz, zachęcam cię, byś najpierw kliknął przycisk zatwierdzający Znajdź następny. Word przeniesie cię do najbliższego wystąpienia szukanej frazy. I tak kilka razy. To taki test, czy dobrze wszystko wpisałeś.
Za każdym razem możesz wtedy klikać Zamień. A jeśli uznasz, że wpisałeś poprawną regułę, zatwierdź Zamień wszystko. Word wykona hurtową zmianę.
Na końcu zobaczysz komunikat:
Taką samą procedurę możesz powtórzyć dla pozostałych błędów typograficznych, np. podwójnych spacji.
Więcej o częstych błędach tego typu przeczytasz w artykule o bękartach i wdowach.
Narzędzie Znajdowanie i zamienianie może też usprawnić ci usuwanie zbędnych enterów – pustych akapitów. Jeśli kopiowałeś tekst z internetu i teraz musisz go formatować, możesz się spotkać z czymś takim:
Mam dla ciebie dobrą wiadomość! Nie musisz kasować tego ręcznie! Oczywiście użyjemy narzędzia Znajdowanie i zamienianie. Tylko tym razem skorzystamy z opcji niewidocznych na pierwszy rzut oka i nie tak oczywistych.
Musimy rozwinąć przycisk Więcej >>, znajdujący się w lewym dolnym rogu okna:
Oto lekarstwo na większość naszych bolączek!
Naszym celem jest to, by zamienić dwa entery stojące obok siebie na jeden enter. Czyli w praktyce usunąć pusty akapit. Zastanawia cię, dlaczego entery stoją obok siebie? No to zastanów się, jaki znak je dzieli. Żaden. Więc stoją obok siebie.
Ponieważ w pole Znajdź nie da się wstawić entera jako takiego, to musimy wstawić jego kod. Oczywiście dwukrotnie.
Pomoże nam w tym przycisk Specjalne. Z listy wybieramy pozycję pierwszą od góry, czyli Znak akapitu. Uwaga! Nie pomyl z nieco niższą pozycją o tej samej nazwie, obok której stoi znak końca akapitu. A najlepiej po prostu kliknij to, co zaznaczyłam na obrazku:
Jak widzisz, kod entera to daszek + p: ^p. Możesz go wpisywać ręcznie – nie musisz za każdym razem wybierać z listy. Ten daszek znajdziesz nad szóstką na klawiaturze alfanumerycznej. Oczywiście tworzy się go z wciśniętym klawiszem shift, na tej samej zasadzie co małpę: @.
Teraz czas na pole Zamień na. Skoro 2 entery chcemy zamienić na 1, to wpisujemy tylko ^p. A dalej to już tylko kliknij to, co wcześniej: Znajdź następny, Zamień lub Zamień wszystko:
Gdy Word wykona polecenie, wyświetli komunikat o liczbie zmian. Jest to świetny moment, by kazać mu to zrobić jeszcze raz.
Gdy Word wykona polecenie, to każ mu ponownie przeszukać dokument, czyli jeszcze raz naciśnij przycisk Zamień wszystko.
Tę czynność powtarzaj tak długo, aż Word wyświetli, że już nie wykonał żadnej zmiany:
Pamiętaj, aby robić tak zawsze wtedy, gdy w dokumencie masz np. 3 puste akapity obok siebie albo 1 akapit zapisany, a za nim 2 puste.
Na tej samej zasadzie pozbędziemy się znaków ręcznego podziału wiersza, czyli zakrzywionych strzałek na końcu linijek:
Ręczny podział wiersza powstaje w 3 przypadkach:
Ten ostatni przypadek występuje niestety najrzadziej. A poza tym i tak wtedy nic nie trzeba z tym robić, bo ręczny podział wiersza jest poprawnie użyty, np. w poezji. No w końcu po coś on jest – przecież nie tylko po to, by nam życie utrudniać.
Aby zamienić go na enter, wystarczy że z listy znaków specjalnych wybierzemy Ręczny podział wiersza, jak na obrazku:
Czyli w polu Znajdź wpisujemy daszek + m: ^m lub wybieramy z listy. Natomiast w polu Zamień na: ^p, czyli zwykły enter.
Sierotki to pojedyncze litery stojące jako ostatni znak w wierszu: i, a, o, u, w, z – czyli spójniki i przyimki. W artykule pt. „Jak wstawić twardą spację” pisałam o najlepszym ręcznym sposobie radzenia sobie z nimi i nadal namawiam cię do używania twardej spacji.
Jeśli jednak nie chcesz bawić się w to ręcznie ani używać makra pochodzącego z internetu, bo obawiasz się wirusów, to zostaje ci właśnie Znajdowanie i zamienianie.
Skoro Word potrafi zamienić 2 entery na jeden, to potrafi zamienić zwykłą spację na twardą. I to właśnie teraz ci pokażę.
Otwieramy okienko wyszukiwania i zamiany i uzupełniamy pola:
I uwaga, ważne! Trzeba koniecznie zaznaczyć, aby Word uwzględniał wielkość znaków!
Musimy koniecznie uwzględnić ewentualność, że te pojedyncze litery mogą się w tekście znajdować na początku zdania, czyli są napisane wielką literą. Jednak Word nie będzie na to zwracał uwagi, dopóki go o to nie poprosimy, zaznaczając opcję Uwzględnij wielkość liter:
Dopiero tak uzupełnione okno możesz zatwierdzić przyciskiem Zamień wszystko. Musisz tak zrobić dla wszystkich pojedynczych liter: A, a, I, i, O, o, U, u, W, w, Z, z.
Hurtowa zmiana dotyczy wszystkich spacji przed samotnymi literami, nie tylko tych, które stoją na końcu wiersza. Jeśli więc pracujesz na wyjustowanym tekście, to możesz zobaczyć coś takiego:
A teraz ten sam obrazek tylko że z podkreśleniami tego, na co chcę, byś zwrócił uwagę:
Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do zwykłej twarda spacja nie potrafi zmieniać szerokości, więc zawsze nasze nieszczęsne a, i, o, u, w, z są blisko przyklejone do następnego wyrazu.
Zobacz ten sam tekst z włączonymi znakami niedrukowanymi. Wszędzie tam, gdzie coś było nie tak, okazuje się, że stoi spacja nierozdzielająca (twarda):
Dlatego polecam stosowanie twardych spacji wyłącznie tam, gdzie jest to konieczne. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
Widzisz więc, że narzędzie Znajdowanie i zamienianie może bardzo pomóc i zaoszczędzić Twój czas. Zachęcam, byś kombinował, próbował i testował. Jestem pewna, że wkrótce bez niego nie będziesz sobie wyobrażał pracy w Wordzie.
W pierwszym e-mailu przeczytasz, jak ja to robię,
że tekst mi się NIE ROZJEŻDŻA!
aby przenieść pojedyncze litery (a, i, o, u, w, z) do następnego wiersza. Twarda spacja to inaczej nierozdzielająca. >>
To standardowo włączone formatowanie akapitu stylu Normalnego (lub na nim opartego). Zobacz, jak zmienia tekst. >>
Klikasz przycisk Spis treści i jakoś nie działa? A masz oznaczone tytuły jako style nagłówkowe? Zobacz, jak to zrobić. >>