Oto, jak wstawić twardą spację w Wordzie, czyli jak przenieść a, i, u, o, w do kolejnego wiersza:
Możesz spotkać inne nazwy twardej spacji, mianowicie spacja nierozdzielająca lub spacja niełamliwa.
Męczą Cię już wybryki Worda? Chcesz się dowiedzieć,
jak sobie z tym radzić?
Zapisz się na mój mejling! Co pewien czas podeślę Ci krótką poradę czy trik, które są dostępne tylko dla moich subskrybentów.
Różne nazwy, a chodzi o jedno i to samo.
„Na końcu wiersza nie mogą występować pojedyncze litery” – można przeczytać na liście wytycznych dot. formatowania prac magisterskich i licencjackich niemal każdej uczelni. Zdarza się nawet, że podają skrót klawiszowy, który ma przenieść tę pojedynczą literę do kolejnego wiersza. Tylko że zamiast twardej spacji, każą używać ręcznego podziału wiersza… Jak poprawnie wstawić twardą spację?
Najczęściej to właśnie w pracach magisterskich czy licencjackich pierwszy raz spotykamy się z koniecznością użycia spacji twardej (nierozdzielającej, niełamliwej). Trochę to dziwi, że pani na informatyce o tym nie mówiła.
Jak się okazuje, program Ms Word to nie tylko pogrubianie i justowanie tekstu…
No to teraz ja o tym mówię, a tu już ta wiedza zostanie i każdy potrzebujący będzie mógł z niej skorzystać. 😊
Oprócz oczywistych a, i, u, o, w, z, za którymi twarda spacja stać musi, mamy też inne konteksty. W poniższych przykładach zaznaczyłam słowa, które musiałyby być połączone twardą spacją, gdyby znalazły się na końcu wiersza.
Wyobrażasz sobie, żeby jedynka była w innej linijce niż zera?
Ms w jednej linijce, a Word w drugiej też wyglądałyby dziwnie, prawda?
I tak jak złotówek od liczby oddzielić nie można, tak i innych jednostek, np.:
Też:
Również elementów logiczno-treściowej całości (jakkolwiek skomplikowanie to brzmi):
Wszelakie skrócenia też łączymy twardą spacją, jeśli występują na końcu linijki:
Jest jeszcze jeden przypadek, choć pewnie rzadko spotykany – proporcja:
Jeśli więc piszesz pracę licencjacką czy magisterską, nie ograniczaj się wyłącznie do sierotek (a, i, u, o, w, z).
Męczą Cię już wybryki Worda? Chcesz się dowiedzieć,
jak sobie z tym radzić?
Zapisz się na mój mejling! Co pewien czas podeślę Ci krótką poradę czy trik, które są dostępne tylko dla moich subskrybentów.
Gdy w Wordzie włączysz znaki niedrukowane (skrót klawiszowy to CTRL + SHIFT + 8), twardą spację rozpoznasz po tym, że jest takim okręgiem w górnej linii pisma. Zwykłe spacje to czarne kwadraty na środku linii podstawowej. Zobacz:
Sprawa jest prosta: wstawianie twardych spacji to przedostatnia czynność w pracy nad tekstem. Potem jest już tylko aktualizacja wszelkich spisów, zakładek, czy odsyłaczy – generalnie pól Worda.
Ważne jest też to, żeby zamianę zwykłych spacji na nierozdzielające zacząć od początku dokumentu. Dlaczego?
Zwróć uwagę, ile sierotek znajduje się w tekście na obrazku:
A teraz spójrz, jak zmieni się ich rozmieszenie, gdy wyjustuję tekst:
Okazuje się, że zielone sierotki przestały być sierotkami. A nawet nie użyłam skrótu ctrl + shift + spacja. Btw. w takim kontekście też należy użyć twardych spacji! Oczywiście należy się zająć literami, które obecnie są na końcu wierszy (żółte).
Zwróć uwagę, że podczas poprawiania sierotek od góry tekstu, jego niższa część się zmienia: nasze przenoszenie liter do kolejnych linijek przesuwa dalszy tekst! Oto tekst z poprawionymi żółtymi sierotkami:
A wydawało się, że justowanie załatwiło sprawę. No i właśnie dlatego najpierw zbieramy recenzje tekstu, wprowadzamy merytoryczne poprawki, potem szlifujemy formatowanie, a pod koniec dopiero od góry tekstu zajmujemy się sierotkami.
Da się, oczywiście. Najlepiej napisać makro. Nie umiesz? No ja właśnie też nie – nie znam VBA.
To może ściągnąć z netu? No jeśli się nie boisz wirusów…
A słyszałem, że można jakoś szybciej – że się tylko wpisuje, żeby Word zamienił wszystkie a plus zwykła spacja na spację twardą. No można… Tylko to rozwiązanie ma sporą wadę. Ponieważ każdą jedną literę a, i, u, o, w, z traktuje jak sierotkę i zamienia stojącą za nią spację na nierozdzielającą, która ma stałą szerokość. W związku z tym tekst może wyglądać tak:
Jeśli jednak ci to nie przeszkadza i chcesz hurtem pozbyć się sierotek, to zrób to, o czym pisałam w tym artykule.
Jednak jeśli ten sposób ci się nie podoba, nie znasz programisty VBA lub bezpiecznego makra, to najlepiej ręcznie z użyciem tradycyjnego ctrl + shift + spacja.
Tyle już pracy włożyłeś w swój tekst – przejrzyj go jeszcze raz od góry i wstaw tych kilka twardych spacji. Zwłaszcza że teraz już znasz więcej miejsc, gdzie ta nierozdzielająca powinna stać. A makro pewnie i tak bierze pod uwagę tylko a, i, u, o, w, z.
Szkoda, że Word nie ma żadnej opcji akapitu, która zajęłaby się taką prostą sprawą… Skoro bękarty i wdowy, to czemu i nie sierotki? No niestety nie ma…
I to tyle w temacie twardej spacji.
W pierwszym e-mailu przeczytasz, jak ja to robię,
że tekst mi się NIE ROZJEŻDŻA!
To standardowo włączone formatowanie akapitu stylu Normalnego (lub na nim opartego). Zobacz, jak zmienia tekst. >>
Klikasz przycisk Spis treści i jakoś nie działa? A masz oznaczone tytuły jako style nagłówkowe? Zobacz, jak to zrobić. >>
Klikasz przycisk Spis treści i jakoś nie działa? A masz oznaczone tytuły jako style nagłówkowe? Zobacz, jak to zrobić. >>