Powstają one, gdy akapit został niepoprawnie podzielony między strony.
WDOWA – jest błędem łamu polegającym na tym, że ostatni wiersz akapitu znajduje się samotnie na początku kolejnej strony.
BĘKART – pierwszy wiersz akapitu znajduje się na końcu jednej strony, a cała reszta na następnej:
Zobacz to na obrazku:
Tak naprawdę bękarty i wdowy to błąd w tłumaczeniu angielskiej wersji Worda. Opcja paginacji akapitu Widows and orphans powinna po polsku nazywać się bękarty i szewce. To, co Word nazywa bękartem, w polskiej typografii nazywane jest szewcem. Wordowa wdowa to fachowo bękart. Czyli generalnie pomieszanie z poplątaniem.
Jednak z punktu widzenia użytkownika Worda nazewnictwo jest zupełnie nieistotne!
W Wordzie oba błędy są standardowo kontrolowane (usuwane) przez program. I żeby je w ogóle zobaczyć, trzeba wyłączyć opcję Kontrola bękartów i wdów.
A w dalszej części artykułu zobaczysz, jak usunąć bękarty i wdowy.
Męczą Cię już wybryki Worda? Chcesz się dowiedzieć,
jak sobie z tym radzić?
Zapisz się na mój mejling! Co pewien czas podeślę Ci krótką poradę czy trik, które są dostępne tylko dla moich subskrybentów.
Aby usunąć bękarty i wdowy, czyli wyłączyć opcję kontroli bękartów i wdów:
Gotowe!
Pamiętaj, że bękarty i wdowy są błędami składu tekstu. To dlatego Ms Word ma zaznaczoną domyślnie zaznaczoną opcję Kontrola bękartów i wdów!
O pozostałych opcjach w sekcji Paginacja przeczytasz w tym artykule.
Męczą Cię już wybryki Worda? Chcesz się dowiedzieć,
jak sobie z tym radzić?
Zapisz się na mój mejling! Co pewien czas podeślę Ci krótką poradę czy trik, które są dostępne tylko dla moich subskrybentów.
Wróćmy jeszcze do wdowy. Czy ona w ogóle nazywa jakiś błąd typograficzny w polskiej terminologii?
Tak. Taki:
Wdowa w rozumieniu polskiej terminologii typograficznej to samotne słowo w ostatniej linijce akapitu.
Word nie umie poprawić tego błędu składu. Aby to zrobić, użytkownik Worda musi przeredagować tekst: coś dopisać w akapicie lub coś usunąć. W rezultacie akapit się skróci lub wydłuży, więc wdowa albo wskoczy do poprzedniej linijki, albo ta pierwotna ostatnia linijka się wydłuży:
Kazał Ci ktoś przenieść a, i, o, u, w, z do kolejnego wiersza (kolejnej linijki)? To te pojedyncze litery to właśnie sierotki. Zobacz na obrazku poniżej.
Wyczerpujące informacje o sierotkach znajdziesz w tym artykule.
Oczywiście sierotki, bękarty i wdowy to nie jedyne błędy, które można spotkać w pracy z Ms Wordem. O innych przeczytasz w tym artykule.
W pierwszym e-mailu przeczytasz, jak ja to robię,
że tekst mi się NIE ROZJEŻDŻA!
aby przenieść pojedyncze litery (a, i, o, u, w, z) do następnego wiersza. Twarda spacja to inaczej nierozdzielająca. >>
Klikasz przycisk Spis treści i jakoś nie działa? A masz oznaczone tytuły jako style nagłówkowe? Zobacz, jak to zrobić. >>
Ni to enter, ni spacja, a dzieli wiersz. Czasem przez ten znak powstają duże przerwy w wyjustowanym tekście. Poznaj ręczny podział wiersza. >>