W tym artykule przeczytasz, jak zrobić akapit w Wordzie: jak zrobić wcięcie pierwszego wiersza, interlinię i justowanie tekstu. Wszystko to wyjaśniam krok po kroku na dużej liczbie screenshotów.
Zawartość artykułu:
1. Jak zrobić akapit (sformatować)
– Akapit w Wordzie: co to jest i jak wygląda
– Justowanie tekstu: co to jest i jak zrobić
– Irytujący problem związany z justowaniem i jak go rozwiązać
– Włączanie znaków niedrukowanych (Po co to? Kliknij, by się dowiedzieć)
Żeby zrobić akapit w Wordzie (czyli sformatować), ustaw:
Gdy to wszystko zrobisz, sformatujesz elegancki akapit. Jak? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu (niżej).
W Wordzie akapit to treść znajdująca się pomiędzy dwoma enterami. Fachowo nazywamy je znakami końca akapitu. Wyglądają one trochę jak odwrócona litera P z pokolorowanym środkiem:
Aby wyjustować akapit, czyli wyrównać go do obu marginesów:
To wszystko. Masz już tekst wyjustowany, czyli obustronnie wyrównany.
Jeśli chcesz wyjustować więcej akapitów, musisz je najpierw zaznaczyć! Nawet jeśli tworzysz nowy dokument i jeszcze nie ma w nim tekstu, to i tak możesz formatować akapit.
A na koniec dodam, że justowanie jest najczęstszym typem wyrównywania tekstu we wszelkich edytorach tekstu, w tym oczywiście w Ms Wordzie.
Czasami w dokumentach widujesz zapewne takie dziwne rozmieszczenie wyjustowanego tekstu:
Albo na pierwszy rzut oka akapit kończy się w dziwnym miejscu:
Gdy chcesz sformatować środek tekstu i kursor miga sobie w tym miejscu, to okazuje się, że wszystko się zmieniło. Na przykład wszędzie dodała się interlinia. A jak dwukrotnie klikniesz na lewym marginesie, żeby zaznaczyć akapit, podświetli się całość.
Żeby znaleźć winowajcę, włącz znaki niedrukowane:
Zobacz, że na prawym marginesie pojawił się nie enter, a zgięta strzałka nazywana miękkim enterem. Word nazywa to ręcznym podziałem wiersza. Zobacz na screenie:
Aby się tego pozbyć, wystarczy usunąć tę strzałkę. A kasuje się ją tak, jak każdy inny znak – backspace’em lub delete’em. Wiersze się połączą i problem z rozjechanym tekstem zniknie.
Prawda, że proste?
Czyli cały ten tekst nie był trzema akapitami, jak się mogło wydawać, tylko jednym sztucznie podzielonym na części. Dlatego podczas formatowania – dodawania interlinii, justowania – zmieniał się cały ten tekst. Bo aby sformatować w Wordzie akapit, wcale nie trzeba go zaznaczać. Wystarczy, że miga w nim kursor. Bo w Ms Wordzie akapit kończy się enterem.
Męczą Cię już wybryki Worda? Chcesz się dowiedzieć,
jak sobie z tym radzić?
Zapisz się na mój mejling! Co pewien czas podeślę Ci krótką poradę czy trik, które są dostępne tylko dla moich subskrybentów.
Dodanie wcięcia pierwszego wiersza akapitu najłatwiej jest zrobić z poziomu linijki:
Gdy naciśniesz enter, następny akapit odziedziczy to ustawienie.
W Wordzie domyślnie nad stroną wyświetla się linijka (kliknij tu, jeśli jej u siebie nie widzisz). Po jej lewej stronie jest suwak składający się z trzech elementów: górnego, środkowego i dolnego. Wcięcie pierwszego wiersza tworzymy tym pierwszym, czyli pięciokątem skierowanym ostrym kątem w dół – patrz obrazek.
Proponuję, abyś ustawił wcięcie pierwszego wiersza na 0,5 cm. Zgodnie z zasadami typografii komputerowej powinno ono sięgać trzeciej, czwartej litery drugiego wiersza. Tak zastosowane formatowanie akapitu dobrze wygląda i jest poprawne.
Ten sposób jest najłatwiejszy. Ale jeśli ktoś woli klikać dłużej, to zawsze może zrobić wcięcie przez menu dialogowe Akapit. Tam w sekcji Wcięcia jest pozycja Specjalne. Należy oczywiście zmienić z Brak na Pierwszy wiersz. Tylko że tam też Ms Word dodaje wartość domyślną 1,25 cm, co jest zdecydowanie za dużo i koniecznie trzeba to zmienić.
Jeśli wciśniesz klawisz TAB (tabulacja) w jednym akapicie, to w drugim też będziesz musiał. I tak za każdym razem. Natomiast jeśli użyjesz fachowego wcięcia pierwszego wiersza na linijce Worda, to zmienisz ustawienia akapitu, które po naciśnięciu entera kopiują się do następnego akapitu.
Jeśli użyjesz na klawiaturze tabulacji (to co innego niż tabulator!), Word zastosuje wcięcie na wartości standardowej, tj. 2,5 cm. To zdecydowanie za dużo! Wystrzegaj się tego, proszę. Zwłaszcza że już wiesz, jak należy poprawnie zrobić wcięcie pierwszego wiersza.
Oto, jak włączyć linijkę:
I linijka dodana!
Problem justowania tekstu i robienia wcięcia pierwszego wiersza mamy już za sobą. Przyszła pora na interlinię. Według mnie jest ona kluczowym elementem czytelności tekstu.
Męczą Cię już wybryki Worda? Chcesz się dowiedzieć,
jak sobie z tym radzić?
Zapisz się na mój mejling! Co pewien czas podeślę Ci krótką poradę czy trik, które są dostępne tylko dla moich subskrybentów.
W typografii komputerowej interlinia to nic innego jak odstępy między wierszami jednego akapitu.
Aby dodać interlinię:
Gotowe!
W Wordzie ma ona kilka standardowych rozmiarów. Najczęściej korzysta się z wartości 1,5 i 2. Zresztą taką wartość interlinii najczęściej wymagają promotorzy prac licencjackich czy magisterskich.
Dzięki niej po prostu tekst łatwiej się czyta. Jeśli zwiększysz odstępy między wierszami, Twój dokument zyska +10 do czytelności i +5 do spójności wizualnej. Serio.
Jeśli korzystasz z angielskiej wersji programu Microsoft Word, interlinia będzie tam opisana jako line spacing.
W pierwszym e-mailu przeczytasz, jak ja to robię,
że tekst mi się NIE ROZJEŻDŻA!
Klikasz przycisk Spis treści i jakoś nie działa? A masz oznaczone tytuły jako style nagłówkowe? Zobacz, jak to zrobić. >>
aby przenieść pojedyncze litery (a, i, o, u, w, z) do następnego wiersza. Twarda spacja to inaczej nierozdzielająca. >>
Ni to enter, ni spacja, a dzieli wiersz. Czasem przez ten znak powstają duże przerwy w wyjustowanym tekście. Poznaj ręczny podział wiersza. >>