Wiem, szukasz konkretnej odpowiedzi, czy stawia się spację przed/za ukośnikiem, tudzież slashem, czyli takim znakiem: /. Tylko że ona nie jest oczywista. Zobacz na przykładach poniżej.
Sytuacji, w których przed slashem stawia się spację jest mniej, dlatego od nich zacznę.
Jeśli w grę wchodzą pojedyncze słowa i/lub wyrażenia, w celu zwiększenia czytelności możemy postawić spację po ukośniku lub po obu jego stronach. Obie wersje są poprawne:
lub:
Zauważ, że w tych kontekstach ukośnik (slash) zastępuje spójniki lub, albo. Natomiast w kolejnych przykładach będzie już różnie:
Jeśli ukośnik rozdziela pojedyncze słowa, nie stawiamy nigdzie spacji:
To samo jeśli chodzi o wskazanie jakiegoś okresu, ułamków:
W tym ostatnim to autokorekta Worda i tak zamieni taki ułamek na symbol. Aby to jednak cofnąć, naciśnij klawisz backspace, od razu jak wpiszesz. Tak zawsze się cofa działanie autokorekty.
Jeśli ukośnik (slash) czytamy jak na lub za:
W takich miejscach użycie ukośnika jest błędem ortograficznym, już nawet nie typograficznym:
W ogóle to ortografia polska w skrótach przewiduje ukośnik wyłącznie w słowach, które są naprawdę rzadko używane. Także nie wiem, skąd piszącym się ten pomysł w głowach pojawił – pewnie jako kalka z angielskiego. Jeśli jesteś zainteresowany, odsyłam cię do poradni językowej PWN.
A jak już przy spacjach jesteśmy, to nie stawia się ich przed znakami interpunkcyjnymi, wliczając w to wielokropek. Podwójnych spacji też się nie wstawia. Zresztą przy odpowiednich ustawieniach sprawdzania pisowni Word podkreśli niektóre takie błędy:
Na szczęście by pozbyć się tych zbędnych spacji, wystarczy skorzystać z bardzo sprytnego narzędzia wbudowanego w Worda – Znajdowanie i zamienianie. Zobacz ten artykuł.
W pierwszym e-mailu przeczytasz, jak ja to robię,
że tekst mi się NIE ROZJEŻDŻA!
To standardowo włączone formatowanie akapitu stylu Normalnego (lub na nim opartego). Zobacz, jak zmienia tekst. >>
aby przenieść pojedyncze litery (a, i, o, u, w, z) do następnego wiersza. Twarda spacja to inaczej nierozdzielająca. >>
Ni to enter, ni spacja, a dzieli wiersz. Czasem przez ten znak powstają duże przerwy w wyjustowanym tekście. Poznaj ręczny podział wiersza. >>
Klikasz przycisk Spis treści i jakoś nie działa? A masz oznaczone tytuły jako style nagłówkowe? Zobacz, jak to zrobić. >>
Są 2 szybkie sposoby. Można to zrobić bezpośrednio z panelu Worda, nie trzeba mieć nawet drukarki. >>
Przeczytaj o podstawowym sposobie formatowania akapitu: wyrównywanie do obu stron kartki, odstęp między wierszami, wcięcie. >>